top of page
  • Writer's pictureSTUDIO EVREN BASBUG

Medmar Fair Stand / MARBLE 2015


Medmar Fair Stand / MARBLE 2015

LOCATION: İzmir / Turkey

CATEGORY: Interior / Thematic / Temporary Installation / Retail

STATUS: Commission / Built & Dismantled


AREA (BLD): 42 sqm


TIMETABLE:

Project: March 2015

Construction: March 2015


DESIGN OFFICE/S

Studio Evren Başbuğ Architects

Mert Uslu Architecture


CREDITS:

Architectural Concept / Design Group:

Evren Başbuğ (Lead Architect / Studio Evren Başbuğ Architects)

Mert Uslu (Architect / Mert Uslu Architecture)

Can Özcan (Architect / Studio Evren Başbuğ Architects)


Medmar Fair Stand / MARBLE 2015

[ Text is only avaliable in Turkish ]

Doğal Taş Fuarında Akdeniz Esintisi


Sektör bazında dünyanın en kapsamlı ilk 3 organizasyonu arasında gösterilen ve bu yıl 21.’si gerçekleştirilen MARBLE 2015 Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, ilk kez kapılarını İzmir Gaziemir’de yapımı tamamlanan yeni fuar alanında açtı. 25-28 Mart 2015 tarihleri arasında ziyaretçi kabul eden fuar kapsamında İzmir / Malmö (İsveç) merkezli üretim yapan ve servis veren uluslararası bir firma için 42 m² alan üzerine kurulan stant, sadeliği ve doğallığıyla yerli ve yabancı katılımcılardan ilgi gördü.


Firmanın ürün yelpazesine yeni eklediği dolomit çeşitleri başta olmak üzere bazı üst segman doğal taş çeşitlerinin (mermer, granit) ferah bir ortamda sergilenebilmesi amacıyla tasarlanan stant aynı zamanda firmanın yükselen kurumsal algısını da yansıtmak üzere kurgulandı. Katılımcıyı maksimum oranda içine çekebilecek açıklıkta bir mekânsal kurgu oluşturabilmek amacıyla yaklaşım yüzeyi tamamen boş bırakılarak stant arka duvarı mümkün olan en yüksek seviyeye çekildi.


Mekânsal olduğu kadar algısal anlamda da iki bölüme ayrılan standın bir bölümü firmanın iddialı olduğu dış mekân servislerine dair güçlü bir his oluşturmak amacıyla kurgulandı. Sade fakat karakteristik bir yüzey hissi veren az damarlı beyaz dolomitle kaplanmış zemin ve duvar yüzeyinin tanımladığı boşluk üzerine farklı boyut ve geometrilerde taş bloklardan oluşan güçlü, lineer bir 3 boyutlu kompozisyon yerleştirildi. Bu kompozisyonun geometrik anlamda karşı duvar üzerinde de sürdürülmesi sağlandı. Zeminde kullanılan beyaz çakıl, sembolik zeytin ağacı ve gizli ışık kullanımıyla stant içinde dingin bir Akdeniz havası yaratılmaya çalışıldı.


Standın diğer yarısı ise firma yetkililerinin katılımcılarla birlikte rahat bir tanışma, görüşme ve çalışma ortamı yakalayabilmesi için kurgulandı. Bu bölümde taş kaplanmamış koyu renk duvar yüzeyleri kullanılarak hem standın ikili mekan kurgusu için görsel bir karşıtlık yaratıldı, hem de dolomit harici diğer üst segman taş numunelerinin sergilenebilmesi için nötr bir arka plan oluşturuldu. Stant genelinde kullanılan doğal taş yüzeylere sıcaklık verebilmek için ahşap ağırlıklı mobilyalar tercih edildi.

Comments


bottom of page